Japanski klasik u kinu Tuškanac

Japanski klasik u kinu Tuškanac


U kinu Tuškanac održava se svečanost za sve filmoljupce – retrospektiva Seijuna Suzukija, kultnoga japanskoga filmaša, redatelja i glumca – dvadeset i dva filma na filmskim vrpcama i to devetnaest žanrovskih i tri post-industrijska, neovisna. Retrospektiva će trajati sve do 2. srpnja 2012.
Suzukijevi filmovi bili su gotovo nepoznati izvan Japana do sredine osamdesetih prošloga stoljeća kad su krenule retrospektive po kinotekama te dvd izdanja ključnih filmova kao što su Ožigosan da ubije i Tokijski vjetropir slavljeni od filmaša poput Jima Jarmuscha, Takeshi Kitanoa, Wong Kar-waia i Quentina Tarantina.
U povodu obilježavanja stote obljetnice kompanije Nikkatsu, a uz pomoć Japanske fondacije u Tokiju, Veleposlanstva Japana u Zagrebu i Austrijskog filmskog muzeja u Beču, zahvaljujući Filmskim mutacijama – festivalu nevidljiva filma na programu kina Tuškanac tijekom mjeseca lipnja bit će najbogatija retrospektiva jednog japanskog filmaša, nikada do sada organizirana u Hrvatskoj.
U sklopu programa predavanja će održati japanski filmolog Gou Hirasawa i austrijski japanolog i filmolog Roland Domenig.
Srijeda, 6. lipnja
19:00 Mladost zvijeri (Yajû no seishun, Youth of the Beast, 1963.)
21:00 Ožigosan da ubije (Koroshi no rakuin, Branded to Kill, 1967.)
Petak, 8. lipnja
19:00 Ožigosan da ubije (Koroshi no rakuin, Branded to Kill, 1967.)
21:00 Mladost zvijeri (Yajû no seishun, Youth of the Beast, 1963.)
Subota, 9. lipnja
19:00 Mladi buntovnik (Akutarô, The young Rebel, 1963.)
21:00 Kanto lutalica (Kantô mushuku, Kanto Wanderer, 1963.)
Ponedjeljak, 11. lipnja
19:00 Kanto lutalica (Kantô mushuku, Kanto Wanderer, 1963.)
21:00 Mladi buntovnik (Akutarô, The young Rebel, 1963.)
Utorak, 12. lipnja
19:00 Borbena elegija (Kenka erejii, Fighting Elegy, 1966.)
21:00 Priča o prostitutki (Shunpu-den, Story of a Prostitute, 1965.)
Srijeda, 13. lipnja
19:00 Priča o prostitutki (Shunpu-den, Story of a Prostitute, 1965.)
21:00 Borbena elegija (Kenka erejii, Fighting Elegy, 1966.)
Četvrtak, 14. lipnja
19:00 Lučka zdravica: Pobjeda u mojim rukama (Minato no kanpai: Shôri o waga te ni, Harbour Toast: Victory in My Hands, 1956.)
20:10 Ljubavno pismo (Rabu retâ, Love letter, 1959.)
21:00 Vrata puti (Nikutai no mon, Gate of Flesh, 1964.)
Petak, 15. lipnja
19:00 Vrata puti (Nikutai no mon, Gate of Flesh, 1964.)
21:00 Lučka zdravica: Pobjeda u mojim rukama (Minato no kanpai: Shôri o waga te ni, Harbour Toast: Victory in My Hands, 1956.)
22:10 Ljubavno pismo (Rabu retâ, Love letter, 1959.)
Subota, 16. lipnja
19:00 Cvijeće i gnjev (Hana to dotô, The Flowers and the Angry Waves, 1964.)
21:00 Zigeunerweisen/Ciganske melodije (Tsigoineruwaizen, Zigeunerweisen/Gipsy Airs, 1980.)
Ponedjeljak, 18. lipnja
19:00 Zigeunerweisen/Ciganske melodije (Tsigoineruwaizen, Zigeunerweisen/Gipsy Airs, 1980.)
21:30 Cvijeće i gnjev (Hana to dotô, The Flowers and the Angry Waves, 1964.)
Utorak, 19. lipnja
19:00 Tetovirani život (Irezumi ichidai, Tatooed Life, 1965.)
21:00 Smrt huliganima (Kutabare gurentai / Death to Punks, 1960.)
Srijeda, 20. lipnja
19:00 Smrt huliganima (Kutabare gurentai / Death to Punks, 1960.)
21:00 Tetovirani život (Irezumi ichidai, Tatooed Life, 1965.)
Četvrtak, 21. lipnja
19:00 Karmen iz Kawachija (Kawachi Karumen, Carmen from Kawachi, 1966.)
21:00 Detektivski ured 23: Dovraga, gadovi! (Tantei jimusho 23: Kutabare akutô-domo, Detective Bureau 2-3:
Go to Hell Bastards, 1963.)
Utorak, 26. lipnja
17:00 Detektivski ured 23: Dovraga, gadovi! (Tantei jimusho 23: Kutabare akutô-domo, Detective Bureau 2-3: Go to Hell Bastards, 1963.)
19:00 Naša krv neće oprostiti (Oretachi no chi ga yurusanai, Our Blood Will Not Forgive, 1964.)
21:00 Glas bez sjenke (Kagenaki koe, Voice Without a Shadow, 1958.)
Srijeda, 27. lipnja
17:00 Karmen iz Kawachija (Kawachi Karumen, Carmen from Kawachi, 1966.)
19:00 Glas bez sjenke (Kagenaki koe, Voice Without a Shadow, 1958.)
21:00 Naša krv neće oprostiti (Oretachi no chi ga yurusanai, Our Blood Will Not Forgive, 1964.)
Četvrtak, 28. lipnja
19:00 Mladi vjetar nad planinskim prijevojem (Toge o wataru wakai kaze, New Wind of Youth Over the Mountain Pass, 1961.)
21:00 Kageroza/Ljeskanje (Kagerô-za, Heat Shimmer Theater, 1981.)
Petak, 29. lipnja
19:00 Kageroza/Ljeskanje (Kagerô-za, Heat Shimmer Theater, 1981.)
21:30 Mladi vjetar nad planinskim prijevojem (Toge o wataru wakai kaze, New Wind of Youth Over the Mountain Pass, 1961.)
Subota, 30. lipnja
19:00 Yumeji (1991.)
21:00 Ljepotica podzemlja (Ankokugai no bijo, Underworld Beauty, 1958.)
Ponedjeljak, 2. srpnja
19:00 Ljepotica podzemlja (Ankokugai no bijo, Underworld Beauty, 1958.)
21:00 Yumeji (1991.)
Svi su filmovi prevedeni.
Organizacija i realizacija: HFS u suradnji s Filmskim mutacijamaViše o programu i redatelju na www.filmski-programi.hr
Blagajna: 4834 039

Odgovori