Po broju kulturnih dobara na UNESCO-ovim popisima (13) Hrvatska je meu prvima u Europi, a u svijetu više upisanih dobara imaju samo Kina, Japan i Republika Koreja, što je gotovo nevjerojatno uzmu li se u obzir veličina i broj stanovnika tih država. Pridodamo li tomu i neprocjenjiva prirodna blaga, poput strogih rezervata, nacionalnih parkova i parkova prirode, Hrvatska se s pravom može smatrati bogatom zemljom.
Hrvatsku mnogi poznaju kao zemlju bogate prošlosti i čudesnih prirodnih krajolika, a njezinim ljepotama dive se brojni posjetitelji iz raznih dijelova svijeta. Živeći okruženi neprocjenjivim bogatstvima, nerijetko zaboravljamo na sjaj koji već stoljećima oko nas blista. Stoga je ova knjiga pokušaj da se objedine sva ona najznamenitija prirodna i kulturna dobra po kojima je Hrvatska prepoznatljiva diljem svijeta. Njezine stranice provest će vas kroz čarolije svih strogih rezervata, nacionalnih parkova i parkova prirode, a uz vrhunske fotografije i nadahnjujuće tekstove otkrit ćete još pokoji skriveni kutak na umjetničkim i graditeljskim remek-djelima te se upoznati sa stoljetnom tradicijskom baštinom koju valja prenijeti i budućim naraštajima. Jer to su ona istinska blaga Hrvatske; ono što je izgradilo trajni identitet naše domovine.
Priručnik s više od 300 fotografija knjiga obuhvaća opise svih strogih rezervata, nacionalnih parkova i parkova prirode u Hrvatskoj, popraćene vrhunskim fotografijama. Takoer, riječju i slikom obraena su sva prirodna i kulturna dobra koja su na UNESCO-ovim popisima materijalne i nematerijalne baštine te na UNESCO-ovoj pristupnoj listi.
Autori tekstova: Alan Čaplar, Joško Belamarić, Iris Biškupić Bašić, Joško Ćaleta, Naila Ceribašić, Nerina Eckhel, Lidija Nikočević, Maja Nodari, Ivana Radovani Podrug, Zorica Vitez, Tvrtko Zebec
Autori fotografija: Zvonimir Tanocki, Vidoslav Bagur, Lidija Nikočević, Ante Poljak, Marko Vodanović, Goran šafarek, Vid Jakša Opačić
Brijuni
Lubenice
Plitvice
Hajdučki i Rožanski kukovi
Telaščica