Advent u Beču – drugi dio

Trenutno pregledavate Advent u Beču – drugi dio

Tekst i foto: Tamara Krivokapić

Samo što nismo zapalili i treću svjećicu na adventskom vijencu, a moja potraga za najljepšim božićnim sajmovima u Beču se nastavlja. Još davne 1294. godine nastala je bečka tradicija okupljanja na božićnim sajmovima, koja se ubrzo i raširila po cijeloj Austriji. U današnjem Beču bijeg od hladna nosića i smrznutih ruku naći ćete na šesnaest božićnih sajmova koji nude tople i ugodne oaze u ovim zimskim danima. Ovoga puta obišla sam dva sajma i Schneekugel muzej.

Kuhano vino ispred palače…

Prizor ispred predivnoga dvorca Schönbrunna jednak je tijekom cijele godine: poredani autobusi prepuni turista i dugi redovi za kupnju ulaznica za obilazak dvorca. Negdašnja rezidencija habsburških vladara nedvojbeno je jedna od najljepših bečkih palača. Ozračje tijekom Adventa nije puno drugačije. Stotinjak ukrašenih kućica u kojima se osim hrane i pića nude raznovrsni suveniri i rukotvorine, jedva se vide od brojnih znatiželjnih očiju. Na ovom ćete sajmu moći kupiti pokoju božićnu kuglicu te pojesti tople waffle uživajući u pogledu na povijesnu zgradu.

Romantični ugoaj u središtu grada…

U drugoj najvećoj pješačkoj zoni s dobro očuvanim povijesnim zgradama i idiličnim mjestima nalazi se tzv. selo u gradu ili Spittelberg. Upravo se ovdje nalazi meni najdraži božićni sajam. Nekoliko manjih uličica sa zanimljivim dućanima i galerijama zimi se pretvara u pravi božićni labirint. Iako je u mnogobrojnim kućicama ponuda gotovo jednaka kao i na drugim sajmovima, čar Spittelberga krije se u bijegu od gužve i gradskoga smoga. Samo nekoliko minuta od centra, ovdje ćete se osjećati kao u austrijskom selu, ispijajući punsch i uživajući u svom Kartoffelpufferu.

I u kugli pada snijeg…

Prije skoro 110 godina bečki izumitelj Erwin Perzy sasvim je slučajno izumio snježnu kuglu ili Schneekugel. Naime, izumitelj je htio poboljšati rad električne žarulje te je eksperimentirao s vodom i grizom. Kada je u žarulju stavio vodu i griz, griz je polako padao prema dnu, što ga je podsjetilo na snijeg. I tako je roena prva snježna kuglica. Prigodom posjeta muzeju saznala sam da je manufaktura još u rukama obitelji Perzy. Originalne bečke kuglice naći ćete na svim božićnim sajmovima, i to različitih veličina i motiva.

Mirisi iz kuhinje…

Vrijeme je spravljanja finih poslastica – i slatkih i slanih. Iz bečkih kuhinja najčešći mirisi koji će vam probuditi osjetila su vanilija, umbir, cimet, pečene jabuke i marcipan. I ovdje ukućani polude od mirisa vanilin-kiflica. Na austrijskom božićnom stolu naći će se dunavski šaran, knedle, voćni kolač Stollen, voćni kruh Keltzenbrot i makovnjača.

Nadam se da ste uživali u kuhanom vinu iz prvog nastavka, a ovaj vam put donosim recept za slatku poslasticu.

Stollen recept: ovaj tradicionalni njemački kolač potječe iz Naumburga na Savi i od 12. je stoljeća nezamjenjiva poslastica na božićnim stolovima. Priprema se od bogatog dizanog tijesta s marcipanom i suhim voćem.

200 ml mlijeka

760 g brašna

350 g maslaca/margarina

70 g kvasca

90 g šećera

1 jaje

170 g kandirane naranče i limuna

140 g badema

500 g grožica

sol, malo ruma

10 kapi ekstrakta gorkog badema

malo šećera u prahu za posipanje

Bademe pecite u pećnici do zlatnožute boje. Grožice na 10 min stavite u rum, zatim ocijedite. U toplo mlijeko stavite kvasac te ostavite da se digne. U trećinu od brašna umijesite mlijeko s kvascem. To je prvo tijesto. Preostalo brašno pomiješajte s maslacem. To je drugo tijesto. U prvo tijesto dodajte šećer, jaja, sol, izmijesite i ostavite na toplom da se diže. Potom mu dodajte drugo tijesto, izmijesite rukama i ostavite da se dobro digne, da udvostruči obujam. Potom dodajte bademe, grožice, malo limunove i narančine kore, te pustite da se još diže (oko sat vremena).

Po želji oblikujte tijesto i dodajte marcipan. Pecite na 200 stupnjeva oko sat vremena, odnosno dok tijesto nije pečeno. Pečeno pospite šećerom u prahu. Mahlzeit!

Odgovori